Oficiální stránky SK Moravan Oldřišov

SK Moravan Oldřišov

Andreas Drastík: U nás si zahrají všichni

Článek z Deníku, který se věnuje týmu SK Moravan Oldřišov, který hraje Interligu Opavsko (bývalá  Podnikovka). Tým se může spoléhat na několik významných fotbalových tváří opavského okresu.

Na jeho soupisce bychom přitom našli jen tři nebo čtyři hráče, kterým je více než pětatřicet let a stále hrají v klasických nižších fotbalových soutěžích. Pokud budeme vypočítávat hvězdy oldřišovského mužstva, musíme zmínit jméno Jaroslava Samsona, současného trenéra Oldřišova v I. A třídě Daniela Hartoše, Romana Bořuckého, Petra Čelůstku nebo Zdeňka Čecha.

V dalším sledu pak nesmíme opomenout ani bývalého ligového sudího Andrease Drastíka anebo Františka Marce, který dlouhou dobu trénoval Mokré Lazce. Někteří ze zmíněných hráčů se pojí se slavnou érou oldřišovského fotbalu, v němž klub působil v krajském přeboru. Moravan si v minulých dvou sezonách podnikové kopané nevedl vůbec špatně. Pokaždé skončil těsně pod pomyslnými stupni vítězů na čtvrtém místě.

Tým výrazným způsobem podporuje oldřišovský fotbalový klub. Tým dříve pod hlavičkami jiných firem hrával na hřišti v Hněvošicích. Poslední tři roky však využívá trávník hlavního hřiště v Oldřišově.

„Cíl pro tento ročník je, ať si zahrajeme dobrý fotbal. A to bez zranění. V minulém roce jsme dohrávali v jedenácti až dvanácti lidech, kdy jsme měli až šest zraněných hráčů, kteří chodili pravidelně na každé utkání,” uvedla jedna z opor týmu Andreas Drastík.

Oldřišovu se vyplácí i taktika. Hráči se shodli na tom, že upustí od důležitosti výsledku, hlavně když se na trávníku protočí všichni fotbalisté. „Každý, kdo přišel, hrál minimálně celý poločas. Kluci tudíž měli zájem chodit na zápasy. V jiných mužstvech se stávalo, že k nám přijeli ve dvanácti až třinácti lidech a nebyli schopni ani jednoho člověka vystřídat, protože jim šlo o výsledek,” poznamenal Andreas Drastík a na závěr ještě přidal několik postřehů:

„Negativní na tom bylo jen to, že po poločasovém střídání pěti šesti lidí se někdy obraz hry změnil a nastal menší chaos.”

Soupiska Moravanu Oldřišov

Roman Bořucký, Zdeněk Čech, Andreas Drastík, Marian Hanzlík, Daniel Hartoš, Jiří Hřivňacký, Lukáš Hřivňacký, Tomáš Marek, David Matýsek, René Matýsek, Martin Muller, Petr Ondráček, Daniel Riemel, Radim Rychlý, Jaroslav Samson, Lubomír Strouhal, František Marec, Tomáš Stříbný, Stanislav Stříbný, Vítězslav Stříbný, Ondřej Samek, Radim Šturma, Daniel Rožnovský, Jiří Lhotský, Kamil Čagala, Daniel Vihoda, Jan Mrázek, Dušan Sicha, Zdeněk Zecha, Jaroslav Heiser, Petr Hluchník, Bořivoj Lamich, Roman Čelůstka, Petr Čelůstka, Jiří Míška, Martin Šimeček, David Kovárník, Petr Sukdol, Lukáš Urban.

Jaroslav Samson: Nejvíc mi toho dal trenér Gürtler

Velkou postavou v podnikové kopané MODEL Interliga Opavsko je určitě Jaroslav Samson, který obléká dres Moravanu Oldřišov. Současný trenér Velkých Hoštic v I. A třídě se trefil i ve druhém kole soutěže do sítě týmu MODEL OBALY.

Jaroslav Samson není v podnikavce žádným nováčkem. Nastupuje v ní už osm let. „Náš celek hrál pod hlavičkami různých firem. V současnosti nám hodně vychází vstříc oldřišovský klub, jemuž patří velký dík. Náš tým se točí okolo hráčů, kteří si v Oldřišově vyzkoušeli I. A třídu. Jedná se o Romana Bořuckého, bratry Hřivňacké, Zdeňka Čecha nebo třeba Daniela Hartoše,” popisoval právě Jaroslav Samson.

Jako trenér si úroveň MODEL Interligy Opavsko velmi pochvaluje. Dokonce tvrdí, že některá mužstva by se neztratila ani v klasických nižších soutěžích. „Určitě zde narazíme na týmy, které by mohly hrát okresní přebor a dost možná i I. B třídu,” pokračoval. Celek Oldřišova žádné přehnané ambice nemá. Nejdůležitější ze všeho je užít si fotbal v partě kamarádů.

„Rozhodně nechceme zvítězit za každou cenu. Samozřejmě vždycky nastupujeme do zápasu s cílem vyhrát, ale náš tým je spolu dlouho a jsme rádi, že se každé pondělí vídáme,” pokročil dále.

Jaroslav Samson je poměrně ostříleným hráčem. S fotbalem začal v rodném Bruntále. Konkrétně v mužstvu Slavoje. Odsud jeho další fotbalová cesta vedla do Baníku Ostrava.

Jeden z největších vrcholů jeho kariéry se dostavil v roce 1987, kdy se se starším dorostem ostravského celku stal mistrem československé nejvyšší soutěže. „V Baníku mě trénoval kouč Jaroslav Gürtler. Musím říct, že tento člověk mi dal co se týče fotbalu nejvíce,” mínil Jaroslav Samson a ještě přidal několik postřehů: „Naše mužstvo tehdy bylo našlapané pozdějšími ligisty. Uvedu například jméno Radima Nečase.”

Jaroslav Samson si nejvýše zahrál druhou ligu, když se na rok objevil v Ostroji Opava. Následně zamířil do Slavoje Bruntál, načež se jedním z jeho osudových klubů stala Jiskra Rýmařov. „Strávil jsem tam asi pět nebo šest let. Povedlo se nám postoupit z I. A třídy až do divize. Byla to skvělá doba,” vzpomínal.

Po odchodu z Rýmařova zakotvil na rok ve Zlatých Horách a od roku 1999 až do současnosti je Samsonova kariéry spojena s klubem Moravanu Oldřišov. „Zahrál jsem si I. A třídu a pak i krajský přebor. Později jsem mužstvo vedl jako trenér,” líčil Jaroslav Samson.

Pozice v sestavě se v průběhu let měnila. V Baníku ho trenéři Jaroslav Gürtler s Rostislavem Vojáčkem dávali do útoku. Následně se posunul do zálohy. „Dá se říct, že sedmdesát procent své hráčské kariéry jsem odehrál ve středu záložní formace. Jak šel čas, tak jsem se dostal až do obrany na stopera. Přišlo to s věkem a zkušenostmi,” uvedl Jaroslav Samson, jenž hrál až do svých devětatřiceti let. Po trenérské štaci v Oldřišově během poslední zimní přestávky kývl na nabídku z Velkých Hoštic, které bojují o záchranu v I. A třídě. „Je to pro mě velká výzva. Šel jsem do toho, jelikož jsem cítil, že v Hošticích to ještě zdaleka nezabalili,” zakončil čtyřiačtyřicetiletý Jaroslav Samson.

SK Moravan Oldřišov. Horní řada zleva: Zdeněk Čech, Ondřej Samek, Lukáš Hřivňacký, Radim Rychlý, Jaroslav Samson, Petr Ondráček, Petr Sukdol, David Kovárník, Lukáš Urban, Daniel Riemel, Lubomír Strouhal. Dolní řada zleva: Petr Hluchník, Tomáš Stříbný, Daniel Rožnovský, Zdeněk Zecha, Jiří Lhotský, Jan Mrázek, Andreas Drastík, Radim Šturma.

Zdroj: opavsky.denik.cz

Reagovat

SK Moravan Oldřišov

 • Příští zápas

  ne 22. 5. 16:30

  Oldřišov – Čeladná

 • Minulý zápas

  3:0

  Oldřišov – Kobeřice

  naše branky: Janík, Bořucký, Mezera

 • Krajský přebor

 • Náš facebook